2011. február 26., szombat

Feketeribizli dzsem

Hozzávalók:

1 kg feketeribizli
1/2 liter víz
1 kg cukor
(esetleg) egy kiskanál vaj

Tegyél be egy kistányért a fagyasztóba (ne a legjobb porcelánt!). Utána melegítsd elő a sütőt 180 fokra (gázsütő 4-es fokozat). Szedegesd le a gyümölcsöt a száráról, tisztítsd meg minden levél- és virágmaradványtól, aztán tedd egy szűrőbe, és öblítsd le a csap alatt hideg vízzel. (Szárazon valahogy könnyebben lejönnek róla a levéldarabok, fűmagok stb.!)

Tedd a gyümölcsöt a lekvárfőző lábosba, öntsd rá a vizet, és főzd lassú tűzön, amíg a bogyók meg nem puhulnak. Nagyon fontos, hogy a ribizliszemek megpuhuljanak még a cukor hozzáadása előtt, utána már nem fognak puhulni. Bár - ideális esetben - azt szeretnénk, hogy minél több egész gyümölcsszem legyen a dzsemben, nem az a célunk, hogy kis kemény golyóbisok legyenek benne! Onnan tudjuk, hogy már elég puhák a gyümölcsszemek, hogy a lábos oldalán könnyen szét tudjuk őket nyomni egy fakanállal. Ha fagyasztott gyümölcsöt használunk, az gyorsabban megpuhul.

Közben, mikor a feketeribizli már szép lassan forr, öntsd a cukrot egy hőálló edénybe, és tedd a sütőbe 10 percre. Amikor a gyümölcs puhára főtt, add hozzá a forró cukrot, és óvatosan keverd össze őket. Ügyelj, hogy a cukorszemek ne ragadjanak a lábos oldalára, mert nehéz lesz lemosni.

Alacsony tűzön főzd kb. 15 percig, időnként megkeverve, amíg a cukor teljesen fel nem oldódik. Láthatod a fakanál hátulján, hogy vannak-e még rajta cukorszemek, és a lábas alján is lehet érezni kevergetés közben. 

Amikor a cukor teljesen feloldódott, vedd a lángot a legnagyobbra, és forrald 10 percig. Vedd le a tűzről, és kanalazz egy keveset a hűtött kistányérra. Amikor a próba-adag kihűlt, nyomogasd meg a kisujjaddal: ha bebőrösödött a teteje, akkor kész. Ha nem, akkor forrald még öt percig, és vizsgáld újra (többször ismételheted), amíg kész nem lesz. (A kistányérról is tedd vissza a lábasba, és a kistányért vissza a fagyasztóba.)

Amíg a lekvár fő, ne foglalkozz a habjával, amikor kész, tegyél hozzá egy kávéskanál vajat, keverd jól el, ez a hab legnagyobb részét eltünteti. Ami maradt, azt egy szűrőkanállal le lehet szedni, vigyázva, hogy a dzsemből ne vesszen sok kárba. Egyébként a hab nem káros, csak nem néz ki szépen.

Amikor a lekvár kész és a habot is leszedted, tedd a sütőbe a lekvárosüvegeket, hogy megmelegedjenek. A hideg üveg megrepedhet, amikor a forró dzsemet beletesszük, és a melegítéssel sterilizáljuk is őket. 10 perc melegítés után az üvegekbe töltheted a dzsemet. Amikor a sütőből kiveszed őket, nagyon forrók, használj védőkesztyűt, vagy összehajtogatott konyharuhát a megfogásukhoz!

Ha van széles aljú tölcséred, használd az üvegek megtöltéséhez, hogy ne csorogjon mellé az oldalán a lekvár. Töltsd teljesen teli az üvegeket, és azonnal zárd le őket. Amikor a lekvár kihűlt, töröld le az üvegeket nedves ruhával, és címkézd fel a dzsemet. Ha maradt egy kevés, ami már nem tölt meg egy üveget, akkor egy kistányéron, lefóliázva tedd a hűtőbe. 

Péksüteményre, frissen sült kenyérre kenve a legfinomabb!


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése